Alberta Excels At The 2015 Canadian Cadet/Juvenile Championships

This month, Alberta sent a large contingent to the 2015 Canadian Cadet-Juvenile Championships in Fredricton, New Brunswick. Athletes from 11 clubs, spanning across province, battled over the course of the weekend to tremendous results! Every single club placed at least one individual in the top 6 in country! No doubt due to the tireless work of our coaches, commitment of our athletes and cooperation between clubs in provincial training opportunities, Alberta continues to see an upward trend in placing individuals on the podium and on the national team. Congratulations to all those involved on a spectacular performance!

Link To Full Results

Individual Awards

Cadet MVP Men – Connor McNeice (Cochrane Cowboys)

Provincial Standings

Cadet Men – SILVER

Cadet Women – BRONZE

Juvenile Women Greco-Roman – GOLD

Cowboys

The Cochrane Cowboys Bring HomeĀ The Cadet Men’s Team Bronze

Team Standings

Cadet Men BRONZE – Cochrane Cowboys

Cadet Men 5th Place – Grande Prairie

Cadet Women GOLD – EWC

Cadet Women 10th Place – Crank Wrestling Club

Juvenile Men 9th Place – Cochrane Cowboys

Juvenile Women 10th Place – Junior Dinos

Juvenile Women Greco-Roman 4th Place – Grande Prairie

Juvenile Women Greco-Roman 10th Place – EWC

Cadet Individual Placings

Brendan McKeage (Cochrane Cowboys) – 50 kg Cadet GOLD

Connor McNeice (Cochrane Cowboys) – 58 kg Cadet GOLD

Daniel Coles (Rocky Mountain Wrestling Club) – 63 kg Cadet GOLD

Brooklyn Thomson (Crank Wrestling Club) – 52 kg Cadet GOLD

Rachel Remesz (Edmonton Wrestling Club) – 56 kg Cadet GOLD

Lynden Fleming (Grande Prairie Wrestling Club) – 100 kg SILVER

Kaelan Findlay (Edmonton Wrestling Club) – 46 kg CadetĀ SILVER

Melissa Fryer (Rebels Wrestling Club) – 49 kg SILVER

Dennis Bridge (Grande Prairie Wrestling Club) – 46 kg Cadet BRONZE

Jaydan Manson (Edmonton Wrestling Club) – 54 kg Cadet BRONZE

Ethan Collins (Strathcona Wrestling Club) – 115 kg Cadet BRONZE

Jessica Currie (Edmonton Wrestling Club) – 52 kg Cadet BRONZE

Adam Thomson (Rebels Wrestling Club) – 63 kg Cadet 5th

Megan Fendelet (Edmonton Wrestling Club) – 60 kg Cadet 5th

Jordan Wong (Junior Dinos) – 46 kg Cadet 6th

Thomson

Brooklyn Thomson Takes Gold & Jessica Currie Takes Bronze at 52 kg Cadet

UWW Cadet World Team Trials

Connor McNeice (Cochrane Cowboys) – 58 kg GOLD

Daniel Coles (Rocky Mountain Wrestling Club) – 63 kg GOLD

Brianna Raymond (Edmonton Wrestling Club) – 49 kg GOLD

Brendan McKeage (Cochrane Cowboys) – 50 kg SILVER

Jaydan Manson (Edmonton Wrestling Club)- 54 kg SILVER

Sarah Gregory (Cochrane Cowboys) – 46 kg SILVER

Grace Chambers (Central Alberta Wrestling Club)- 56 kg SILVER

Dennis Bridge (Grande Prairie Wrestling Club) – 46 kg BRONZE

Melissa Fryer (Rebels Wrestling Club) – 49 kg 4th

Rachel Remesz (Edmonton Wrestling Club) – 56 kg 4th

Lynden Fleming (Grande Prairie Wrestling Club) – 100 kg 5th

Brooklyn Thomson (Crank Wrestling Club) – 52 kg 5th

UWW Cadet Greco-Roman Team Trials

Dennis Bridge (Grande Prairie Wrestling Club) – 46 kg UWW Cadet Greco-Roman GOLD

Brendan McKeage (Cochrane Cowboys) – 50 kg UWW Cadet Greco-Roman GOLD

Adam Thomson (Rebels Wrestling Club) – 63 kg UWW Cadet Greco-Roman SILVER

Lynden Fleming (Grande Prairie Wrestling Club) – 100 kg UWW Cadet Greco-Roman SILVER

Jaydan Manson (Edmonton Wrestling Club) – 54 kg UWW Cadet Greco-Roman BRONZE

Daniel Coles (Rocky Mountain Wrestling Club) – 63 kg UWW Cadet Greco-Roman BRONZE

Charles Cook (Cochrane Cowboys) – 58 kg UWW Cadet Greco-Roman 4th

McDougall

Jack McDougall Looks For the Pin At 63 kg Cadet

Juvenile Individual Placings

Jennifer Dang (Junior Dinos) – 43 kg Juvenile GOLD

Sarah Gregory (Rebels Wrestling Club) – 46 kg Juvenile GOLD

Josh Skory (Junior Dinos) – 46 kg Juvenile BRONZE

Callum McNeice (Cochrane Cowboys) – 58 kg Juvenile BRONZE

Aidan McKeage (Cochrane Cowboys) – 69 kg Juvenile BRONZE

Jamelle Manabat (Junior Dinos) – 60 kg Juvenile BRONZE

Christoff Coles (Rocky Mountain Wrestling Club) – 69 kg Juvenile 4th

Tyrone Gardiner (The ROC) – 76 kg Juvenile 4th

Luke Daley (Central Alberta Wrestling Club) – 130 kg Juvenile 4th

Shaunece Labatiuk (Edmonton Wrestling Club) – 65 kg Juvenile 4th

Charlou Santos (Edmonton Wrestling Club) – 50 kg Juvenile 5th

Brianna Raymond (Edmonton Wrestling Club) – 49 kg Juvenile 5th

Katy Bridge (Grande Prairie Wrestling Club) – 60 kg Juvenile 5th

Trinity Jones (Grande Prairie Wrestling Club) – 65 kg Juvenile 5th

Juvenile Greco-Roman Individual Placings

Katy Bridge (Grande Prairie Wrestling Club) – 60 kg Juvenile Greco-Roman GOLD

Shaunece Labatiuk (Edmonton Wrestling Club) – 65 kg Juvenile Greco-Roman GOLD

Callum McNeice (Cochrane Cowboys) – 58 kg Juvenile Greco-Roman SILVER

Christoff Coles (Rocky Mountain Wrestling Club) – 69 kg Juvenile Greco-Roman SILVER

Brayden Lambert (Grande Prairie Wrestling Club) – 85 kg Juvenile Greco-Roman SILVER

Jon Risto (Wetaskiwin Wrestling Club) – 58 kg Juvenile Greco-Roman 4th

Trinity Jones (Grande Prairie Wrestling Club) – 65 kg Juvenile Greco-Roman 4th

Aidan Paetsch (Edmonton Wrestling Club) – 58 kg Juvenile Greco-Roman 5th

Alex Pipchuk (The ROC) – 69 kg Juvenile Greco-Roman 5th